Letní WS a SWS
Letní porci workshopů máme úspěšně za sebou. A co se v rámci nich pěstouni dozvěděli?
Letní porci workshopů máme úspěšně za sebou. A co se v rámci nich pěstouni dozvěděli?
V květnu a červnu jsme uspořádali celkem 4 workshopy: 2 z cyklu „Naše zdraví vs. rodinná pohoda?“ a 2 speciální ve spolupráci s NCBI.
5. května 2016 se chopil tématu Jak zvládat své emoce při zátěžových situacích? náš psycholog Mgr. Jan Szutkowski, na něj pak tématem Jak upevňovat fyzické a duševní zdraví? navázala 16. června 2016 Mgr. Martina Vančáková. Dvoudílný letní cyklus byl tedy tentokrát výhradně o pěstounech – rodičích a prarodičích; v rámci něhož jsme se zaměřili na starou známou pravdu o tom, že v prvé řadě musíme být v pohodě my, pak teprve můžeme pomáhat a být tu pro ostatní. Květnový workshop se věnoval našim emocím, zvládání zátěžových, hektických a stresových situací. Červnový se pak po dvou letech poprvé nezaměřoval na předzvěsti letních prázdnin z pohledu dětí (trávení odděleného i společného volného času), ale zastavil se u vnímání pěstounů a zvládání stresového konce školního roku; jak využít (nejen) léta pro relaxování a nabrání sil. Naťukli jsme i téma syndromu vyhoření a psychohygieny.
7. a 9. června 2016 jsme ve spolupráci s Národním centrem bezpečnějšího internetu a lektory Markétou a Vojtěchem Kalouskovými uspořádali velice úspěšné speciální workshopy, které se věnovaly Nástrahám moderních technologií. V prvním SWS jsme se zaměřili na prevenci rizik spojených s užíváním moderních technologií u předškolních dětí a u dětí mladšího školního věku. Přiblížili jsme nebezpečí, která mohou dětem při brouzdání na internetu hrozit, pěstouni se dozvěděli, co je to kybergrooming nebo kyberšikana a jak jim mohou i oni účinně předcházet. Lektoři se také věnovali fenoménu dneška: sociální sítím, sdílením a „online kamarádi“.
Myslíte, že se to vašich dětí netýká? 7,5 milionu uživatelů Facebooku je mladších 13 let…
Druhý SWS jsme pak cílili na pěstouny, kteří vychovávají dospívající děti. Zorientovat se v internetovém světě, ve kterém je dnešní mládež jako doma, je pro mnohé pěstouny velice obtížné a staví to mezi ně a svěřené děti další neviditelné zdi. Lektoři se snažili účastníkům přiblížit, co dospívající na počítačích, tabletech a mobilních telefonech vlastně tak baví. Věnovali se také problematickým jevům souvisejícím s používáním internetu: kyberšikaně, kybergroomingu, sociálním sítím a sdílení soukromých informací, nutkavému hraní a dalším. Důležitou součástí semináře byla samozřejmě také různá doporučení an konkrétní dotazy účastníků.
Nečekejte, až se Vaše děti dostanou do nesnází spojených s komunikací přes sociální sítě a internet!